Literatura dla dzieci i młodzieży / Od 8 lat
Czy wojna jest dla dziewczyn?
Złota Lista
Złota Lista to spis tytułów książek polecanych przez Fundację do czytania dzieciom. Wszystkie tytuły na Złotą Listę rekomendują członkowie Kapituły Złotej Listy.
autor: Paweł Beręsewicz
ilustracje: Olga Reszelska
Jak opowiadać dzieciom o wojnie? Czy to w ogóle konieczne? Wojna jest okrutna i niesprawiedliwa, sprawia, że wszystko się zmienia. Zabiera bliskich, naraża na ciągłe niebezpieczeństwo, wymaga odwagi, także od najmłodszych.
„Wojna w ogóle nie jest dla dzieci” – stwierdza tata dziewięcioletniej Eli. Jest sierpień 1939 roku.
O zbliżającej się napaści Niemców na Polskę mówi się coraz więcej. Nawet Antek, kolega Eli, zdradza, że piaskowe kule, które lepi w tajemnicy, mają powstrzymać naloty bombowców. Tajemnic jest zresztą coraz więcej. Znika ukochany tata, a gdy dochodzą wieści, gdzie jest, nie można o tym nikomu powiedzieć. Mama lekarka niemal cały czas spędza w szpitalu. Do domu przychodzą groźni panowie i zadają wiele pytań. Trwają bombardowania, przed którymi trzeba chować się w piwnicy…
Konflikty zbrojne wywołują dorośli, ale nie omijają one dzieci, dlatego tę historię najlepiej przeczytać razem z nimi. W książce Pawła Beręsewicza wojna widziana oczami małej dziewczynki nie szokuje okrucieństwem, jednak zachęca do refleksji i wielu pytań, na które warto odpowiedzieć.
Marzanna Kuszyńska
Literatura faktu dla najmłodszych wydana została z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.