Złota Lista / Dla najmłodszych / Co czytać

Daszeńka, czyli żywot szczeniaka

Wielka literatura dla malutkich czytelników

 Daszeńka Karela Čapka, klasyka literatury czeskiej, to prawdziwy rarytas dla tych, którzy kochają książki i – oczywiście – psy! Bo jak tu nie kochać Daszeńki – maleńkiej, jeszcze ślepej kluseczki z miniaturowym ogonkiem, która po kilku dniach otwiera powoli oczka, by wreszcie spojrzeć na świat. A potem na drżących nóżkach wyruszyć na pierwszą wielką wyprawę – od prawej nogi mamy do lewej (oj, „za pomocą ogonka nie da się chodzić”?!). Trudne to chodzenie, szczekanie też niełatwe, za to gryzienie szczotki – sama przyjemność!!! Jak jedzenie po raz pierwszy z własnej miseczki. Dużo tych „pierwszych razów” i zasadzek czyhających na szczeniaczka. Najważniejsze jednak, by zawsze słuchać głosu natury – to dzięki jego przestrogom i radom Daszeńka wyrasta na rezolutną i śliczną małą foksterierkę.

A wtedy… pora odejść do nowej ludzkiej rodziny. Na szczęście pożegnanie i smutek rozstania opisane są z taką czułością, że… i nam łatwiej pożegnać się z Daszeńką, której „żywot szczeniaka dla dzieci opisał, narysował, sfotografował i na własnej skórze doświadczył” Karel Čapek.

Oprócz kilkunastu zdjęć swojej suczki Autor podarował nam śliczne miniaturowe bajki, które jej opowiadał. Aż trudno uwierzyć, że to książka z 1933 roku – i że ani trochę się nie zestarzała! Ale właśnie po tym można rozpoznać wielką literaturę.

Dorota Koman