Złota Lista / Dla najmłodszych / Co czytać

Dlaczego?

Dlaczego Dlaczego?

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy z maluchami w „dlaczego?”.

Właśnie taki tytuł nosi znakomita książka tłumaczonej na wiele języków słoweńskiej pisarki i ilustratorki Lili Prap. Kiedy tylko zaczyna się ją oglądać, pytania „dlaczego?” same cisną się na usta. Bowiem otwierają książkę niezwykłe zwierzęta – a to żmibłąd (trochę wielbłąd, trochę żmija), a to kangurafa (taka kanguro-żyrafa), to znów lwiąż (no, co to może być? Kto wie?). Gdy się tak na nie patrzy, to… właściwie – DLACZEGO NIE?! Dlaczego świat zwierząt nie miałby być właśnie taki, jak na prześmiesznych obrazkach Lili Prap?

A dalej – obok rewelacyjnych rysunków – znajdujemy cudownie absurdalne odpowiedzi dzieci na z pozoru proste pytania typu: „Dlaczego hieny się śmieją?” (nie wiecie? Bo „są dziecinne”), „Dlaczego zebry mają pasy?” (warto sprawdzić!), „Dlaczego morsy mają wąsy?” (może żeby było do rymu…?) i wiele, wiele innych. A choć obok można przeczytać bardzo ciekawe króciutkie odpowiedzi oparte na wiedzy naukowców, Lila Prap zachęca dzieci, by szukały własnych. Zaprasza też do wymyślania nowych gatunków zwierząt – najwyraźniej dobrze wiedząc, jaka to frajda.

Taka rozwijająca wyobraźnię zabawa (także językowa – dzieci naprawdę potrafią zaskakiwać inwencją słowotwórczą) sprawi radość całej rodzinie, z małymi mistrzami „dlaczego?” na czele. Zatem – do dzieła! Z Lilą Prap i jej niepowtarzalnym Dlaczego?!

 

Dorota Koman