Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Doktor Dolittle i jego zwierzęta (seria)

 

Najsłynniejszy lekarz zwierząt

John Dolittle, bohater cyklu książek Hugh Loftinga, mieszkał na skraju niewielkiego miasteczka Puddleby w Anglii i leczył ludzi. Jednak największą troskę okazywał zwierzętom, które zajmowały niemal każdy kąt jego domu. Niestety, nie wszyscy pacjenci podzielali tak wielką miłość do osobliwych lokatorów i w miarę, gdy ich przybywało, opuszczali gabinet doktora. John Dolittle został więc ze sporą menażerią, ale bez środków do życia…

Pomysł leczenia zwierząt podsunął mu sprzedawca karmy dla kotów i to on zadbał o pierwszych pacjentów. Co więcej, jedna z najwierniejszych przyjaciółek doktora, dwustuletnia papuga Polinezja nauczyła go najpierw języka ptaków, a z czasem i pozostałych zwierząt. Od tej pory wszelkie ich dolegliwości i nieszczęścia nie miały dla doktora tajemnic.

Z czasem jego sława dotrze do każdego zakątka globu i nic dziwnego, że niebawem zostanie wezwany do Afryki, gdzie nieznana choroba dziesiątkuje małpy. W pierwszej egzotycznej podróży Johna Dolittle, oprócz Polinezji, wezmą udział: kaczka Dab-Dab, świnka Geb-Geb, sowa Tu-Tu i pies Jip. Prawdę mówiąc, to oni przejmą opiekę nad doktorem, którego dobroduszność i niezaradność sprawia, że raz po raz cała ekipa pakuje się w niemałe tarapaty.

To zaledwie początek niezwykłych przygód Johna Dolittle i jego ferajny. W następnych – aż dwunastu – tomach słynny doktor odbędzie kolejne podróże, otworzy cyrk, ogród zoologiczny, pocztę a nawet operę. Niemal rok spędzi na Księżycu!  Wszystko to sprawi, że doktor Dolittle stanie się sławny na całym świecie, a na podstawie zabawnych i błyskotliwych historyjek o jego perypetiach powstaną sztuki teatralne, filmy i musicale.

Marzanna Kuszyńska

 

 

Fragment książki w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego czyta Edyta Jungowska – audiobook do kupienia w księgarniach oraz na www.jungoffska.pl