Złota Lista / Od 8 lat

Dom nie z tej ziemi

 

Nie tylko my nosimy maski. Nasze domy również

„Ulica Miła wcale nie jest miła” – przestrzegał Władysław Broniewski. A Radosna wcale nie jest radosna, bo stoi na niej „dom nie z tej ziemi”. Ale wie o tym chyba tylko mała, posiniaczona i podrapana dziewczynka, która ponoć „znów spadła z drzewa” i w której oczach odbija się TEN dom. Ale czy ktoś to dostrzega?

To dom-tajemnica, którą Marysia – stroniąca od rówieśników, a jednocześnie bardzo potrzebująca przyjaźni – stara się odsłonić (a może jednak ukryć?) przed niewiele starszym Danielem, który jest gotów wraz z Marysią-szefową poprowadzić w tej sprawie śledztwo. To mógłby być wymarzony dom – słoneczny, zadbany, z placem zabaw i krasnalami – gdyby nie odkrywana powoli prawda o nim…

Autorka znakomicie wykorzystuje elementy fantasy, thrillera psychologicznego i ciepłych słów baśni (rozpoczynających kolejne rozdziały), opowiadając bardzo realną historię wspólnej walki dwojga przyjaciół z „domem nie z tej ziemi”.

W ilu „przykładnych domach” ojcowie zmieniają się w przerażającego lwa, a mamy – w kamień? Ile dzieci bierze wtedy winę na siebie? Jak wielkie tajemnice i cierpienie muszą dźwigać? Czy zawsze mają bliską osobę, która powie im, jakim skarbem jest przyjaźń i zaufanie?

Ta książka uczy dostrzegać (nie tylko patrzeć), słyszeć, współodczuwać. I demaskować. Uczy wierzyć dzieciom, choćby prawda była nie do uwierzenia.

Dorota Koman