Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Dreptak i pępek świata

 

Kto jest prawdziwym pępkiem świata?

Prosiaczek Dreptak, który narodził się w czasie pełni, lubi przyglądać się dzieciom, pisać opowiadania i… obserwować księżyc. W jego blasku zawsze zaczyna dreptać, stąd jego niezwykłe imię. Gdy księżyc staje się okrągły jak dobrze wypieczona bułeczka, prosiaczkowi nigdy nie udaje się zasnąć. W końcu dochodzi do wniosku, że księżyc jest pępkiem świata. I oczywiście nie przypuszcza, że mógłby kiedykolwiek zniknąć.

Tymczasem już niedługo to on, Dreptaczek, poczuje się odpowiedzialny za losy ukochanego księżyca, ale też dzieci, szczególnie tych samotnych, których życie stanie się znacznie smutniejsze, gdy pewnej nocy nie zobaczą go na niebie… I nie pomogą nawet księżycowe buły, pieczone według starej receptury dziadka prosiaczka…

Czy mały Dreptak odważy się wyruszyć w daleką drogę, by odnaleźć księżyc? Czy uda mu się przekonać go, że jest naprawdę potrzebny? Bo niestety księżyc od jakiegoś czasu cierpi, sądząc, że „ludzie kochają tylko słońce”, a on żyje wyłącznie w jego cieniu.

Wiele dowie się też nasz Dreptak o sobie samym, ot, choćby kto jest pępkiem świata według jego rodziców… Dzieci zaś dowiedzą się, jak wiele wspólnego mają ze świnkami!

Słuchając tej ciepłej historii, na pewno polubią też wierszyki, którymi jest ona bogato inkrustowana, oraz opowiadania z Ryjownika Dreptaczka – choćby to o biedronkach i ich podniebnej piekarence, z której przynoszą kawałki chleba głodnym dzieciom.

A przede wszystkim mali czytelnicy – jak nasz Dreptak – pokochają księżyc i jego srebrny blask, przy którym niekiedy tak trudno zasnąć…

Dorota Koman

 

III nagroda w kategorii do 6 lat w I Konkursie  im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży