Uncategorized / Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Dziadek i niedźwiadek

 

Jak Wojtek został… żołnierzem

Niezwykłe historie zaczynają się często od zwykłego przypadku. W 1942 roku, na trasie przemarszu Armii Andersa, żołnierze spotykają małego chłopca trzymającego w dłoniach brudny worek. Maluch jest głodny i chciałby zawartość worka wymienić na jedzenie. I tak za paczkę sucharów, ku zdumieniu całej kompanii, w życie żołnierzy wkracza niedźwiadek! Dostaje imię Wojtek, bo Woj-ciech, to ten, który potrafi cieszyć się podczas wojny.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, miś Wojtek wędrował ze swoją kompanią z Persji przez Irak, Palestynę i Egipt, aż do Włoch. Jeździł w szoferce, pomagał w kuchni, uwielbiał kąpiele i tańce. Czasami płatał figle, był uparty lub nieznośny, a jednak wszyscy go uwielbiali, bo dawał żołnierzom mnóstwo radości.

Podczas przeprawy do Włoch, gdzie wprowadzono zakaz przewożenia zwierząt, trzeba było wymyślić jakiś fortel. Wojtek, który już sporo urósł, dostał więc mundur i został wpisany na listę żołnierzy. Nie na próżno – pod Monte Cassino, gdzie odbyła się jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej, niedźwiedź dzielnie pomagał, nosząc amunicję.

To jedyna taka historia na świecie, przez wiele lat zapomniana. Opisana przez Łukasza Wierzbickiego w konwencji przygodowej bawi i uczy, i może być fascynującą lekcją historii  oraz geografii.

„Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej” to zawarte w książce przypisy ze źródeł, do których sięgał autor, a także słowniczek oraz autentyczne zdjęcia ze szlaku bojowego Wojtka i jego przyjaciół.

A czy wiecie, co stało się z niedźwiadkiem po wojnie? Koniecznie przeczytajcie!

Marzanna Kuszyńska