Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Dzień czekolady

 

Tajemnice czasu i wyjątkowych dni

To książka złożona z samych wyjątkowych dni! Jest Dzień tańca, Dzień deszczu, Dzień Moniki – nowej sąsiadki Dawida, dziewczynki o niebywałej wyobraźni, która chciałaby być stara, mieć… ze dwadzieścia pięć lat. Ale też Dzień ucieczki i Dzień ślubu. Dzień wspomnień… I Dzień cudów! Aż po szczęśliwy tytułowy Dzień czekolady – za wiele, wiele lat.

Będą też dwie niezwykłe noce: Noc Dawida, który mógł wreszcie poczuć się kotem, bo przecież jedyny od początku wierzył, że kotka przybłąkana po śmierci jego siostry Zuzi jest… jego siostrą. I Noc… Zuzi, znającej już tajemnice czasu.

To pełna ciepła i magii książka o sile dziecięcej przyjaźni i o wzajemnym wspieraniu się – Dawida i Moniki, ale też mamy i taty Dawida, którzy pragną w przyszłości odbudować swój związek. To także mądra opowieść o pamięci i czasie – tym, który już nie wróci i niczego, co minęło, nie da się zmienić, i tym, który nadejdzie – warto więc postarać się, by był naprawdę dobry. Jak Dzień czekolady, w którym żegnamy Monikę i Dawida – dorosłych i szczęśliwych.

Niezależnie od tego, ile mamy lat i ile już dni za nami, zapamiętajmy frapujące słowa, którymi pożeracz czasu dzieli się z Zuzią: „Stare kalendarze, minuty, godziny i lata, strach pomyśleć, co by się działo, gdyby ktoś ich nie likwidował. Wyobrażasz sobie wszystkie poniedziałki od początku świata ustawione obok siebie?”. Dlatego cieszmy się, że obok tych bardzo ważnych dni bywają też zwyczajne, a poza pożeraczem poniedziałków istnieją też spinacze i spowalniacze czasu…

Dorota Koman

W 2019 roku na podstawie książki powstał film fabularny.

 

II nagroda w kategorii 6-10 lat w Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną literaturę dla dzieci i młodzieży