Złota Lista / Od 14 lat / Co czytać

Dziennik

Amsterdam, 1942 rok. Trzynastoletnia Anna dostaje na urodziny zeszyt, w którym postanawia pisać pamiętnik. Trzy tygodnie później z rodziną i kilkorgiem znajomych zmuszona jest do ukrycia się przed Niemcami. W kryjówce Anna wypełnia zapiskami kolejne zeszyty, a gdy minister kultury apeluje o zachowanie wszelkich dokumentów zaświadczających o życiu pod okupacją, w Annie budzą się ambicje pisarskie. Swoje notatki przepisuje i redaguje, nadając im literacki kształt. I tak powstaje jeden z najbardziej znanych i zarazem niezwykłych dzienników XX wieku.

W Dzienniku Anny Frank wojna nie jest głównym tematem. Anna opisuje codzienność           w ukryciu i relacje, czasami bardzo trudne, pomiędzy skazanymi na siebie mieszkańcami Oficyny (jak nazywano kryjówkę), w której – do czasu denuncjacji i aresztowania – przeżyli dwa lata. Anna opisuje też własne przemyślenia, uczucia i – co najbardziej dojmujące – plany na przyszłość, które nigdy się nie spełnią, bo dziewczynka zginie            w obozie koncentracyjnym.

Dziennik, począwszy od pierwszego wydania w 1947 roku, osiągnął milionowe nakłady         w kilkudziesięciu językach, co stanowi jeden z największych fenomenów literackich. Kilkakrotnie filmowany i adaptowany na scenie, sprawił, że dla kolejnych pokoleń Anna Frank stała się symbolem tragicznych losów Żydów podczas II wojny światowej.

Marzanna Kuszyńska