Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Emi i źródło Ekry

 

Dziesięcioletnia Emi kontra wielka wojna dorosłych

Ta baśń może stać się kluczem do rozmowy z dzieckiem o wojnie. O tym, jak wielkim jest zagrożeniem. Co bywa jej przyczyną. Jak niszczy nasz świat. A przede wszystkim – jak ważne jest, by wreszcie się skończyła i rodziny znów mogły być razem.

Marzy o tym Emi z wyspy Ekra, od ośmiu lat wychowywana przez starszą siostrę, bo ich rodzice walczą z gardami z sąsiedniej wyspy. Emi – obdarzona szczególną mocą, jest jedyną w rodzie kalijką źródła – szkoli się pilnie, by w przyszłości czerpać wodę, która uzdrawia i która może uratować dotknięte suszą wyspy. Sądzi, że wciąż jest jeszcze za mała i za mało umie, by dotrzeć na szczyt cudownej góry, gdzie bije źródło Ekry. A co dopiero wpłynąć na losy wojny…

Czy dziesięcioletnią Emi stać na heroiczne czyny? Czy Emi i źródło Ekry zdołają ocalić zarówno kalijów, jak i… gardów? Ekrę, ale i sąsiednią wyspę?

Przeczytajcie z dziećmi tę bajecznie kolorową – jak sama Ekra – opowieść o odwadze, mądrości, uczciwości, współczuciu. O wzajemnym zrozumieniu, tolerancji, szacunku. O przyjaźni, która jest silniejsza niż wrogość. O dwojgu wspaniałych małych bohaterach: Emi i jej rówieśniku – gardzie Tito.

Dorota Koman

Książka wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.