Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Formuła Elli

 

Kim jestem? Czy pasuję do tego świata?

To pytania wielu nastolatków. I Elli

Poznajcie Ellę, nastolatkę z Naszego Świata. To świat ludzi czystej krwi. Równolegle istnieje też owiany tajemnicą Ich Świat, świat elfów, smoków, rusałek, czarownic…

O to, by mieszkańcy Naszego Świata nie kontaktowali się z Ich Światem, dba bezkompromisowa, despotyczna Pani Premier oraz podległe jej służby; funkcjonariusze, ale i donosiciele, którzy wśród ludzi wypatrują Innych – hybryd człowieka i istoty magicznej. Tacy „mieszańcy” strącani są na zawsze do Półświata.

Ella od dawna czuje się inna od koleżanek. W jej obecności niejednokrotnie dzieją się dziwne rzeczy. Często więc zmienia szkoły, by nie budzić podejrzeń. Kiedy ją poznajemy, ma miejsce jeden z takich incydentów, co bardzo niepokoi jej ojca i ciocię, która pomaga w wychowaniu Elli, odkąd jej mama nie żyje.

Podsłuchany fragment ich rozmowy utwierdza Ellę w przekonaniu, że coś z nią jest nie tak. Że nie jest prawowitą mieszkanką Naszego Świata, lecz hybrydą.

Kiedy więc nieznana magiczna postać oferuje jej pomoc, a strażnicy pukają do drzwi, ucieka, by ocalić siebie i rodzinę, ale też by poznać swoje korzenie, źródło coraz bardziej dotkliwie odczuwanej inności.

Formuła Elli to mocna, zapadająca głęboko w pamięć powieść fantasy o konieczności zrozumienia własnej natury. O dojrzewaniu. Odwadze. Bolesnym dorastaniu do nowych ról. O prawdziwych i fałszywych przyjaciołach.

Ale też – jeśli nie przede wszystkim – o dyktaturze. Hipokryzji. Wypaczeniach władzy, którym Ella się przeciwstawi.

O potrzebie wolności. Akceptacji „innych” i zrozumieniu siebie – swojej niepowtarzalności i płynącej z niej siły. Dorastając, Ella musi zrozumieć, że to właśnie jej odmienność jest źródłem potężnej mocy.

Formuła Elli może ocalić Nasz Świat i Ich Świat. A Ella – jako tłumaczka, która poznała naturę Innych – może pomóc tym dwóm światom wzajemnym się zrozumieć.

Czy uda się raz na zawsze pokonać wszechobecną hipokryzję? Czy można przestać być czujnym? Czy żądza władzy nie skrywa się za wciąż nowymi maskami?

To powieść dla młodzieży, ale i dorosłych, którym podsuwa bezcenną „formułę” do dialogu z nastolatkami. Bo w Elli wielu nastolatków rozpozna… siebie. I nasz świat.

                                                                                                                      Dorota Koman

 

Książka nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, w kategorii 10-14 lat