Złota Lista / Dla najmłodszych / Co czytać

Franklin (seria)

 

Franklin – mój najlepszy przyjaciel

 Nic nie zapowiadało, że mały zielony żółwik o imieniu Franklin będzie miał szansę podbić serca dzieci na całym świecie. Bowiem gdy kanadyjska dziennikarka Paulette Bourgeois próbowała wydać małą książeczkę Franklin boi się ciemności, którą napisała w prezencie dla swojej kilkuletniej córki, kilku wydawców odrzuciło ten tekst. I tylko upór i wytrwałość autorki sprawiły, że pierwsza część opowieści o żółwiku została wreszcie w 1983 roku wydana. Ku zaskoczeniu autorki, książeczka zyskała ogromną popularność. Przyczyniły się do tego z pewnością ilustracje Brendy Clark, bez których opowieści o Franklinie trudno sobie wyobrazić. Okazało się, że mali czytelnicy czekają na kolejne historie o żółwiu, jego rodzinie i przyjaciołach.

Tak rozpoczęła się trwająca wiele lat współpraca pisarki i ilustratorki, w wyniku której powstało kilkadziesiąt tytułów i miliony wydanych książeczek. A także seria animowanych bajek.

Co przyczyniło się do tak ogromnego sukcesu? Zapewne to, że w przygodach Franklina łatwo dostrzec zachowania i emocje każdego małego dziecka, którego codzienność pełna jest coraz to nowych sytuacji. Niektóre z nich cieszą i zachwycają, inne smucą lub złoszczą. Czasami są bardzo trudne – i wtedy trzeba porozmawiać z rodzicami. A mama i tata są zawsze blisko, gotowi do pomocy i ukojenia wszystkich niepokojów. Z Franklinem jesteśmy u lekarza, na urodzinach kolegi, w bibliotece i wtedy, gdy rozstaje się z przyjacielem. Szukamy rozwiązań zagadek i uczymy się całkiem nowych rzeczy. Nasze dzieci lubią Franklina, bo jest do nich podobny, a każda trudność, jaką napotyka, znajduje dobre rozwiązanie.

Marzanna Kuszyńska