Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

A mówili, że nie tylko opowiadania,
ale i wartości wyszły z mody…

 

…Tymczasem bestsellerem na naszym rynku wydawniczym stała się Gorzka czekolada, zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11–15 lat o tym, co w życiu najważniejsze: o szacunku, uczciwości, przyjaźni, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…

Autorami piętnastu opowiadań (o piętnastu uniwersalnych wartościach moralnych) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez naszą Fundację, oraz zaprzyjaźniony od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, znakomity reżyser i pisarz dla dzieci i młodzieży.

Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji. Na pewno niejeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami Gorzkiej czekolady… – Kacprem, który w chwili trudnej próby zdobywa się na wielką odwagę, z nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, z Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech. W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety dorośli – czasem (jak w Rajskim ptaku) ostro zarysowane. I świat, który w wieku nastu lat ocenia się może najsurowiej, ale bardzo szczerze.

Dorota Koman