Złota Lista / Od 14 lat / Co czytać

Gorzka czekolada, tom 2

Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Drugi zbiór opowiadań dla nastolatków napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla młodzieży.
Pierwszy cieszył się ogromną popularnością, a jego egzemplarze można znaleźć w niemal każdej bibliotece w Polsce. Obie książki powstały z inspiracji i staraniem naszej Fundacji, we współpracy z Prószyński Media.

Każde opowiadanie podejmuje inny temat: skomplikowanych relacji oraz emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze i jej konsekwencjach, braku akceptacji dla odmienności i o poczuciu odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia nastolatków i osób z ich otoczenia. Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet ich znamy

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami Ireny Koźmińskiej, założycielki i prezeski naszej Fundacji, z psychologami – dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują źródła emocji, które wpływają na zachowania bohaterów i ich postawy życiowe; udzielają porad młodym czytelnikom – nie wprost – raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.