Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Groszka

Piesek, który chciał mieć dziewczynkę

 

Poradnik dobrego (i mądrego) wychowania

Mała, czarna, wielorasowa Groszka marzy o własnym ludziątku. Rodzice nie są zachwyceni pomysłem, wreszcie jednak spełniają życzenie córki i wtedy dopiero zaczynają się prawdziwe kłopoty. Dziewczynka (bo Groszka marzyła o dziewczynce) nie chce nazywać się Azor ani Burek. Woli mleko od wody, nie chce jeść psiej karmy a nawet smacznych kości. Na spacerze dokucza rowerzystom, w ogóle zbyt często wpada w złość i zupełnie nie daje się wychować. Każdy dzień przynosi nowe perypetie i choć Groszka czuje się odpowiedzialna za dziewczynkę, to czasami ma jej dość. Myśli nawet, żeby (choć na jakiś czas) oddać ją komuś pod opiekę. Na ogół wszystkie perypetie kończą się w miarę dobrze, aż do dnia, gdy Dominika, urażona wymaganiami Groszki, ucieka. Przerażona suczka podąża jej śladem, ale nie daje to rezultatu. Akcja poszukiwawcza nabiera rozmachu. Na drodze pojawiają się sprytny lis, niesympatyczny kogut i wesoły pies gończy Miodzio.

Czy Dominika się odnajdzie? Co wydarzy się później?

Warto dowiedzieć się z tej zabawnej i ciepłej opowiastki o tym, że choć dzieci i szczeniaki mają wiele cech wspólnych, to jednak bardzo się różnią. A gdy zechcą się zaprzyjaźnić, muszą zrozumieć, że każdy ma „własną wolę”, inne upodobania i wyobrażenia o świecie. I choć pies, jak się powszechnie uważa, jest najlepszym przyjacielem człowieka, to także człowiek może być najlepszym przyjacielem swojego psa.

Książkę wieńczy napisany w dowcipnej i przewrotnej formie poradnik, z którego dowiadujemy się, jak przygotować się do tej niełatwej roli.

Marzanna Kuszyńska