Złota Lista / Od 8 lat

Gwiazda z pierwszego piętra

 

Pokonać własną „przezroczystość”

Trudno żyć z poczuciem, że jest się „przezroczystą”. Niby potrafisz rozwścieczyć mamę, bo znów nie wiesz, gdzie twój zeszyt czy strój na wuef, nie grasz wystarczająco dobrze na pianinie i nie przypominasz swojej starszej siostry. A jednak nie ma w tym ciebie – jak nie ma  Heleny, która pragnie, by jej mama wreszcie ją dostrzegła…

Tymczasem dostrzega ją – i to przez lunetę – Mikołaj, chłopak z naprzeciwka, astronom amator, nieznoszący swojego nowego domu, miasta, życia po przeprowadzce.

Dwa smutki i mnóstwo problemów po dwóch stronach ulicy. Niekiedy za szczelnie zaciągniętymi zasłonami, by nie pokazać nikomu swojej słabości. A poza domem – maski. Role. Próby normalnego funkcjonowania w grupie. I jedna wielka komedia pomyłek, w konstruowaniu których – podobnie jak w trzymaniu  w napięciu i mnożeniu tajemnic – Barbara Kosmowska jest po prostu mistrzynią.

Tę książkę, napisaną z wrażliwością i empatią, a jednocześnie z dużym poczuciem humoru, powinni przeczytać nie tylko nastolatkowie, ale i ich rodzice, którzy również nie zawsze potrafią sobie radzić z życiem. Bo ta historia o rodzącej się przyjaźni, zaufaniu i bliskości – ale też o sztuce dzielenia na pół smutku i pokonywaniu (nie tylko własnej) „przezroczystości” – jest naprawdę budująca. I ważna.

Dorota Koman

 

Książka zdobyła II nagrodę w kategorii wiekowej 6-10 lat
w V Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

Polecamy również