Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Hebanowe serce

 

Przejmująco aktualna historia Omenki

 

Na wzburzonym Morzu Śródziemnym – stara łódź przepełniona uchodźcami z Syrii, Erytrei, Nigerii. Wielkie fale zmywają przerażonych pasażerów, a mały Omenka trzyma kurczowo za rękę swoją mamę. Kiedy półprzytomny ucieka w sen, śni mu się ich wioska, do której tęskni mimo głodu i pragnienia, których tam doświadczył.

Na dryfującej już po burzy łodzi (bez sternika, który uciekł, kradnąc jedyny ponton ratunkowy) chłopiec słucha o dramatycznych przeżyciach uchodźców z krajów ogarniętych wojną, wycieńczającej drodze przez pustynię. I o tym, że oddali oni wszystkie pieniądze za miejsce na łodzi… Jak jego ojciec, którego cały majątek wystarczył zaledwie na podróż żony i synka…

Czy ściskany przez Omenkę hebanowy Ozyrion pomoże im dopłynąć do Lampedusy? Do wymarzonej – czy bezpiecznej? – Europy…

Renata Piątkowska pokazuje konkretne twarze i historie ludzi „z gorszej części świata”, o których los powinniśmy dbać wspólnie. Bo ich dramat to problem nas wszystkich.

„Wierzę, że historia Omenki będzie dobrym pretekstem, aby opiekunowie podjęli z dzieckiem temat – obecnie tak aktualny i rodzący tyle pytań (…)” – napisał w nocie na okładkę książki Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008–2018.

Hebanowe serce, nagrodzone w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, wydane w znakomitej serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”, z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym. I w tym tkwi wielka siła tej książki.

Dorota Koman