Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Ibra

Chłopak, który odnalazł własną drogę

 

Od „Boiska Cyganów” do największych klubów piłkarskich

 

Czy wiecie, że Ibra, czyli Zlatan Ibrahimović – najsłynniejszy szwedzki piłkarz – wychował się w tak zwanym imigranckim getcie, gdzie niemal nie słyszy się języka szwedzkiego? Że zaczynał grać w piłkę na byle jakim „Boisku Cyganów” (które już jako milioner wyremontował)? A jako chłopak… kradł rowery?

Jego rodzice byli imigrantami – mama Chorwatka i tata Bośniak poznali się już po wyemigrowaniu do Szwecji. I niedługo po urodzeniu Zlatana rozstali. „Czy wiecie, że […] ich krajów nie było wtedy na mapie?”, pyta Autorka, opowiadając młodym czytelnikom nie tylko o ich idolu, ale też o ówczesnym świecie, m.in. o historii Europy lat 90. Opisuje, jak trudno było dorastać w „getcie” i jak łatwo można było się stoczyć. Nie ukrywa, jak strasznie skończyło się to dla wielu rówieśników Zlatana.

Co sprawiło, że Ibra „odnalazł swoją drogę”? Nie, nie twarda ręka mamy (ani chochla, którą wymierzała „sprawiedliwość”), lecz twarde warunki postawione przez trenera, który dostrzegł jego talent. To dzięki niemu „chłopak z ulicy” – mimo niechęci rodziców chłopców z bogatych domów – miał szansę trenować w dobrym klubie pod warunkiem, że nie złamie więcej prawa.

Spotkanie w młodym wieku prawdziwego autorytetu, jakim stał się dla Ibry jego trener, wielka pasja, talent, ciężka praca, dyscyplina – ale też otrzymanie tej drugiej szansy – pomogły mu stać się wielkim piłkarzem, dobrym ojcem, mężem. Uczciwym, szczodrym człowiekiem. I spełnić swoje marzenia, nie tylko piłkarskie, lecz też „zwyczajne”, choćby związane z domem, za którego płot nie wolno mu było kiedyś nawet zajrzeć, a w którym po latach zamieszkał…

Ta fascynująca historia Ibry – od chłopaka, który zawsze czuł się inny, gorszy od swych szwedzkich kolegów, do „niekoronowanego króla Szwecji” – wydaje się wręcz nieprawdopodobna. A przecież naprawdę przeszedł tę drogę: od biedy do milionów, tych, które zarabiał, i tych, które za niego – jako piłkarza – zapłacono. I oczywiście milionów fanów na świecie. Zlatan Ibrahimović (który nie robi tajemnicy z ciemnych stron swojego życia) jest znakomitym przykładem, jak wiele można zrobić pomimo trudnego dzieciństwa, złego środowiska, upokorzeń, biedy.

To jedna z najbardziej pasjonujących książek z adresowanej do dzieci serii biografii słynnych piłkarzy. Spodoba się zapewne nastolatkom, ale też znacznie starszym czytelnikom.

Dorota Koman