Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Iqbal

 

Tej historii nie da się zapomnieć. Ani obrazu kilkuletnich dzieci przykutych do krosien, wychudzonych i brudnych, z poranionymi od pracy palcami, zamykanych w lochach za każdy przejaw nieposłuszeństwa. Małych wyrobników harujących od świtu do nocy, by spłacić niespłacalny dług swoich ubogich rodziców wobec bezlitosnej mafii.

To książka oparta na faktach. Iqbal Masih – chłopiec, który stawił opór pakistańskiej mafii dywanowej – stał się legendą. Symbolem walki z nieludzkim wykorzystywaniem dzieci. Zapłacił za tę walkę najwyższą cenę. Jednak wcześniej poczuł smak zwycięstwa i nadziei na godne życie.

Historię Iqbala opowiada Fatima, jego starsza koleżanka – postać stworzona przez autora Francesca D’Adamo, by pokazać los małych niewolników z perspektywy jednego z nich. Bez fałszywego patosu mówi o najważniejszych dla człowieka sprawach: o przyjaźni, solidarności, poczuciu własnej godności. O odwadze. Ale też o sile słowa. Z jakim samozaparciem te dzieci uczą się pisać i czytać…Z jaką pasją Iqbal sięga po kolejne książki – jak po upragnioną wolność.

Iqbal – książka wielokrotnie nagradzana – to, jak pisze autor „ historia opowiadająca o odzyskiwaniu wolności. Historia, która trwa i będzie trwać nadal, już zawsze”.

 

Nota okładkowa z wydania w kolekcji Cała Polska czyta dzieciom, 2017 r.