Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Jak Wojtek został strażakiem

 

Bohater z Kozich Różek

We wsi Kozie Różki mieszka chłopiec o imieniu Wojtek. Jego największym marzeniem jest zostać strażakiem. Tym bardziej że tutejsza straż pożarna jest najdzielniejsza w całej  gminie. Chłopca fascynuje wóz strażacki: gaśnice, drabiny, sikawki i pompy. Bardzo chciałby gasić pożary i ratować ludzi. Postanawia poprosić komendanta o przyjęcie do straży. Niestety, kowal Bonifacy, który kieruje strażą, twierdzi, że Wojtek musi jeszcze poczekać aż stanie się… Wojciechem.

Tymczasem nadchodzą żniwa i wszyscy mieszkańcy wsi wychodzą do pracy w polu. Wojtek zostaje w zagrodzie. Nagle nadchodzi burza i w pobliską chatę uderza piorun. Z chaty słychać płacz małego Henia… Jak zachowa się chłopiec i co wydarzy się później?

Jak Wojtek został strażakiem to pierwszy, wydany w 1950 roku, krótki wierszowany utwór Czesława Janczarskiego, przyszłego autora opowieści o Misiu Uszatku. Ta historia małego dzielnego chłopca, znana kolejnym pokoleniom, jest dla wielu dorosłych sentymentalnym powrotem do lektury z dzieciństwa.

Marzanna Kuszyńska