Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Jeżycjada (seria)

 

Jeżycjada łączy pokolenia

Opowieści o rodzinie Borejków z poznańskich Jeżyc, jej przyjaciołach, bliższych i dalszych znajomych, można czytać jako pojedyncze tomy, lecz oczywiście najlepiej poznać całą historię. Ta niezwykle popularna seria napisana została jakby wbrew współczesnemu „przepisowi na przebój” – dla Borejków ważniejsze jest bowiem „być”, niż „mieć”. Tu żyje się nie serialami, lecz książkami – cytuje się poetów, ba, nawet wieszczów. A wszystko to z humorem, wdziękiem… i miłością. Borejkowie – jak typowa polska rodzina inteligencka – nie posiadają za wiele, za to spędzają ze sobą naprawdę dużo czasu, godzinami tocząc rozmowy, a czasem uroczo gubiąc się w niedomówieniach i domysłach.

Autorka, pisząca o pierwszych miłościach i zauroczeniach, o problemach w szkole i domu, a niekiedy o piramidalnych wręcz nieporozumieniach, lubi chyba swoich bohaterów równie mocno jak czytelnicy. A liczba tych, którzy kochają Jeżycjadę, rośnie z roku na rok.

Dorośli sięgają po serię Małgorzaty Musierowicz, by sprawdzić, co nowego u Borejków – i zapewne wspominają, jak to kiedyś czekało się na kolejny tom. A może nawet zazdroszczą młodzieży, że ma szansę przeczytać serię jednym tchem?! Dla młodszych niezwykle ciekawa może okazać się przedstawiona w tle – a spisywana niegdyś na bieżąco – najnowsza historia naszego kraju, m.in. czasy stanu wojennego, prywatyzacji, wchodzenia Polski do Unii Europejskiej. Jednak przede wszystkim urzeka nas urocza, „zwyczajna” – a w swej wzajemnej życzliwości nadzwyczajna – rodzina Borejków. Jeżycjada to świetne książki o rodzinie – dla rodzin!

Dorota Koman