Złota Lista / Od 14 lat / Co czytać

Jutro

To przyroda znalazła rozwiązanie problemu

 

Książka Jutro Gemmy Malley – ostatnia część trylogii o świecie ludzi nieśmiertelnych, którzy podpisali deklarację bezdzietności, oraz zbuntowanego Podziemia, które chce przywrócenia naturalnego cyklu życia i śmierci – ukazała się w 2010 roku. Wtedy pandemia była tematem katastroficznych filmów fantasy, a nasza dzisiejsza rzeczywistość – kolejnych fal zachorowań – wydawała się nierealna. Tymczasem bohaterowie Jutra – nie, nie tylko „nadmiary”, czyli dzieci tych, którzy nie podpisali deklaracji, ale i „nieśmiertelni” – stają w obliczu zagrożenia śmiertelnym wirusem. Koncern bezwzględnego Richarda Pincenta stara się ukryć problem – wszak zbił kapitał, obiecując ludziom długowieczność. Czy Peterowi i Podziemiu uda się zdemaskować kłamstwo o „licznych zaginięciach” obywateli? Czy ludzkość będzie gotowa ponownie stanąć oko w oko ze śmiercią? Czy liczne manifestacje, manipulacja informacjami i podsycana przez Władzę nienawiść do Podziemia wystarczą, by pokonać buntowników? Czy może śmierć okaże się wybawieniem? Drogą do starego świata?

Jutro – przynosi wiele zaskakujących nowych wątków historii rodziny Petera. A czytelnicy, podobnie jak on, związany z opozycją wnuk Pincenta, będą próbowali zrozumieć, kto stoi po której stronie, kto zdradził, a kto nosi maskę, która po latach jakby przyrosła do twarzy. Jednak warto przeczytać tę książkę nie tylko po to, by dowiedzieć się, jak potoczyły się losy jej bohaterów, ale też by naprawdę poważnie pomyśleć m.in. o tak szybko zmieniającym się współczesnym świecie. Czy choćby o… siłach natury. „Człowiek potrafi powstrzymać przyrodę: budujemy tamy, produkujemy lekarstwa, stawiamy domy i mosty. Nie potrafimy jej jednak powstrzymywać. Natura zawsze sobie poradzi. Nawet na betonie wyrastają chwasty. Wirus i ogólnoświatowa epidemia (…) to skutek działania przyrody, która właśnie znalazła rozwiązanie”.

Jak bardzo aktualne są te problemy, choć akcja książki toczy się w 2142 roku, kiedy nie będzie nas już nas na świecie. Chyba że w 2025 pewien podły asystent genialnego naukowca wykradnie lek na długowieczność… i trzeba będzie podpisać Deklarację i żyć W sieci – jak brzmią tytuły dwóch poprzednich tomów tej bestsellerowej serii.

Dorota Koman