Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Kacperiada

Opowiadania dla łobuzów i nie tylko

Tato! Wyjdź z piaskownicy!

Kilkuletni Kacper – główny bohater opowiadań – to chłopiec o niespożytej energii i głowie pełnej pomysłów. W jego rodzinie o nudzie można tylko pomarzyć! Maluch obserwuje świat z ciekawością, zadaje mnóstwo pytań i bez wahania ocenia dorosłych, dostrzegając w ich zachowaniu niekonsekwencje i fałszywe nuty.

W książce nie mniej ważną postacią jest towarzyszący synkowi z zaangażowaniem i cierpliwością tata. Wydaje się zresztą, że czasami zapomina o swojej poważnej ojcowskiej roli, stając się… drugim dzieckiem w rodzinie. A wtedy sytuację może uratować tylko mama!

Wydana w 2001 roku Kacperiada to książka, która niezmiennie pozostaje jedną z najbardziej popularnych w kanonie lektur dla małych dzieci. Niektóre sceny, np. wyścigi do przedszkola, domowe przedstawienie z tatą w roli kurtyny lub perypetie z powodu „uprzejmego termometru”, zapadają w pamięć i wywołują śmiech długo po jej przeczytaniu. Jednak zabawa to nie jedyna zaleta historyjek o rodzinie Kacpra. Tak samo ważnym motywem jest w nich budowanie silnej więzi dziecka z rodzicami oraz rozwiązywanie codziennych kłopotów z dystansem i poczuciem humoru.

Marzanna Kuszyńska

Recenzja konkursowa

 

Podczas zabawy w teatr lepiej być widzem niż kurtyną

Co ma straż pożarna do gotowania jajek? Czy można zareklamować zepsutą buzię? Po czym poznać, że mama też chodziła do przedszkola? Te pytania pojawiają się w domu małego, rezolutnego Kacpra i jego rodziców, których gorączkowe poszukiwania odpowiedzi prowadzą nie zawsze tam, gdzie by chcieli.

Znacie to? Więc spodobają Wam się te pełne ciepła i dystansu opowiadania o konfrontacji dorosłych z logiką i postrzeganiem świata przez małego człowieka. Świata, w którym kaloryfer może być przeziębiony, termometr „uprzejmy”, a bałwankowi daje się świąteczne prezenty. Można też adoptować pajacyka i wtedy tata staje się mamą, a mama – siostrą.

Książka pokazuje dzieciom, a rodzicom przypomina, że poczucie humoru to potężny oręż w walce z codziennością. Odnajdziecie się w tych historiach i przy okazji poznacie kilka cennych prawd: że z nadętego rodzica trzeba czasem spuścić powietrze, z wiekiem wcale nie mija ochota na lody, a podczas domowego przedstawienia warto zawalczyć o rolę widza.

Anna Rdzanek-Kapsa

Autorka otrzymała pierwszą nagrodę w Konkursie na recenzję, towarzyszącym Plebiscytowi Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.