Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko

Tato! Wyjdź z piaskownicy!

Kilkuletni Kacper – główny bohater opowiadań – to chłopiec o niespożytej energii i głowie pełnej pomysłów. W jego rodzinie o nudzie można tylko pomarzyć! Maluch obserwuje świat z ciekawością, zadaje mnóstwo pytań i bez wahania ocenia dorosłych, dostrzegając w ich zachowaniu niekonsekwencje i fałszywe nuty.

W książce nie mniej ważną postacią jest towarzyszący synkowi z zaangażowaniem i cierpliwością tata. Wydaje się zresztą, że czasami zapomina o swojej poważnej ojcowskiej roli, stając się… drugim dzieckiem w rodzinie. A wtedy sytuację może uratować tylko mama!

Wydana w 2001 roku Kacperiada to książka, która niezmiennie pozostaje jedną z najbardziej popularnych w kanonie lektur dla małych dzieci. Niektóre sceny, np. wyścigi do przedszkola, domowe przedstawienie z tatą w roli kurtyny lub perypetie z powodu „uprzejmego termometru”, zapadają w pamięć i wywołują śmiech długo po jej przeczytaniu. Jednak zabawa to nie jedyna zaleta historyjek o rodzinie Kacpra. Tak samo ważnym motywem jest w nich budowanie silnej więzi dziecka z rodzicami oraz rozwiązywanie codziennych kłopotów z dystansem i poczuciem humoru.

Marzanna Kuszyńska

Polecamy również