Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Kotka Brygidy

 

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym

 „Kotka Brygidy”… Dzieci przeczytają z ciekawością wojenną historię małej Helenki z warszawskiej Pragi, która obserwuje toczące się wokół wydarzenia – zamknięcie w getcie Żydów, przyjaciół i sąsiadów, próby niesienia im pomocy, powstanie, wyzwolenie. Dorosłych zainteresuje wspaniałe studium dorastania dziewczynki i coraz bardziej dojrzałego postrzegania przez nią wojennej rzeczywistości, a także życie Heleny po wojnie.

Ale ta książka ma też drugą, tytułową – i jak się z czasem okazuje – magiczną bohaterkę: to wymarzona przez dziewczynkę przepiękna trikolorka, która trafia pod jej opiekę, gdy wcześniejsza właścicielka kotki, Brygida, będzie zmuszona przenieść się do getta. Spełnione marzenie o własnej kotce stopniowo staje się zobowiązaniem na całe życie. Swego rodzaju dzieleniem losów z kimś, z kim połączył nas… kot.

Z jednej strony to prosta historia o wojennym i powojennym losie kilku praskich rodzin, z drugiej – fascynująca metafizyczna opowieść. Pisząc o niezwykle trudnych wyborach moralnych w przerażających, okrutnych czasach, autorka stawia wiele trudnych pytań, na które każdy z czytelników będzie musiał sam sobie odpowiedzieć.

Dorota Koman