Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Kraksa

 

Kraksa to przezwisko Johna Coogana, szkolnego rozrabiaki, który zawsze stawia na swoim, uwielbia markowe ciuchy, ostre zwarcia i swą pozycję najlepszego sportowca w zespole. Kraksa jest przekonany, że sukces w życiu zależy od pieniędzy, tupetu i siły. Podobnie myśli wielu jego kolegów. Ale nie Penny Webb! Penny jest nowym uczniem. Chudy i niepozorny, niezbyt interesuje się sportem, nosi niemodne ubrania i jest tak naiwny, że aż prosi się, by mu dokuczać. I Kraksa czyni to z przyjemnością. Do czasu. Okazuje się bowiem, że ten przyjacielski słabeusz, wegetarianin i w dodatku pacyfista nieoczekiwanie potrafi wpłynąć na brutalnego Kraksę.

Jest jeszcze jedna ważna osoba, która sprawia, ze cała rodzina Kraksy zaczyna się zmieniać, a wiecznie zajęci zarabianiem rodzice zaczynają dostrzegać inne sprawy…

Jerry Spinelli (ur. 1941) jest poczytnym pisarzem amerykańskim, autorem kilkudziesięciu książek dla dzieci i laureatem prestiżowej nagrody stowarzyszenia bibliotekarzy amerykańskich Newberry Medal.

Nota okładkowa z wydania
w kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, 2008 r.


Pod okładką zamieszczamy nagranie fragmentu książki w interpretacji Waldemara Barwińskiego.

Więcej o książce i jej autorze w recenzji Mariusza Czubaja pt. Musztarda w trampkach zamieszczonej w tygodniku „Polityka”. Na stronie internetowej magazynu można także przeczytać fragment książki.