Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Krawcowe

 

     „… i zaczęła szyć ubrania na maszynie do pisania!”

Szesnaście świetnie skrojonych wierszowanych opowieści Doroty Gellner, precyzyjnie złożonych w tom Krawcowe, z kongenialnymi ilustracjami Jony Jung, to wspaniała książka dla dzieci, mam, babć, cioć… i nie tylko. Bo z pewnością każdy obdarzony poczuciem humoru czytelnik będzie się przy nich świetnie bawił, niezależnie od wieku i płci. A przy okazji… sporo się nauczy!

Poetka konsekwentnie posługuje się zaczerpniętym z krawiectwa słownictwem, więc wielu tatusiów przy wspólnej lekturze z dzieckiem wejdzie w ten tajemniczy świat – choćby uwodzicielsko brzmiących nazw materiałów, które znalazły się w zbiorach krawcowej-kolekcjonerki. I niejeden wujek zadziwi się pewnie, dostrzegając, jak słowa z zakresu kroju i szycia zmieniły znaczenie i funkcjonują w języku potocznym. A siedemnastym – okładkowym tekście, już sama krawcowa-poetka „szyje” swoją nową książkę!

Dorota Gellner, która od lat czerpie garściami z bogactwa polszczyzny, zachwycając nas i piórem, i humorem, sięga po coraz mniej oczywiste tematy. I robi to brawurowo, z każdym rokiem zdobywając serca coraz to nowych miłośników.

Dorota Koman