Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Książka nad książkami

 

Było mniej więcej tak: małe strumyki przypowieści i bajek łączyły się z potokami baśni i mitów. Płynęły, niosąc wszystkie radości i lęki ludzi, którym przyszło żyć w świecie pełnym niewytłumaczalnych zjawisk. Niektóre z nich, jak podstawowe prawa przyrody, zostały już wyjaśnione. Inne – jak pytania o życie i śmierć, i o to , co dzieje się po niej – pozostają tajemnicą.

Ludzie czerpali z tych wód pomysły na to, jak żyć, jakie decyzje podejmować w trudnych czasach, kiedy Bóg ( bo sądzili, że ktoś powołał ich do istnienia) poddawał próbom ich wiarę. A, że trwało to setki lat, te potoki i rzeczki wyżłobiły wielka dolinę, którą popłynęła rzeka nad rzekami, baśń nad baśniami. Baśń tę ludzie spisywali tysiąc lat i w ten sposób powstała książka niezwykła – spis wszelkich spraw ludzkich i boskich, czyli książka nad książkami, nazwana potem Starym Testamentem.

„Jest głęboka i niewyczerpana jak morze. Długo też trzeba ją czytać, długo z nią przebywać, aby nauczyć się ją odczytywać  i rozumieć” – napisała Anna Kamieńska

Nota okładkowa z wydania
w kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, 2008 r.