Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Która to Malala?

 

„Jakim prawem talibowie zabraniają mi się uczyć?!”

 Malala Yousafzai to najmłodsza na świecie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymała ją w 2014 roku za działalność na rzecz edukacji dziewcząt i ochrony praw dziecka w Pakistanie. Zanim zyskała sławę, była zwykłą nastolatką. Słuchała piosenek Justina Biebera, oglądała popularne seriale, lubiła żartować i spędzać czas z rówieśnikami. Ale nie tylko – gdy w 2008 roku talibowie zamknęli szkoły i wprowadzili zakaz edukacji dziewcząt, jedenastoletnia Malala, pod pseudonimem Gul Makai, założyła blog. Opisywała w nim codzienne życie Pakistańczyków pod rządami talibów. Domagała się prawa dziewcząt do nauki i decydowania o własnym losie. Udzielała wywiadów, wystąpiła w amerykańskim filmie dokumentalnym. Odpowiedzią na jej odwagę i determinację był wydany przez talibów wyrok śmierci.

Książka Renaty Piątkowskiej rozpoczyna się w momencie, gdy szkolny autobus, którym jedzie Malala, forsują zamachowcy. Jeden z nich oddaje w jej kierunku strzał. Dziewczynka jest ciężko ranna, jej leczenie odbywa się w Europie i trwa bardzo długo. Ale jednocześnie informacja o tym zdarzeniu obiega cały świat. Przesłanie Malali o prawie dziewcząt do nauki pojawia się w nagłówkach czołowych gazet i wiadomości telewizyjnych. Kolejne kraje przyznają jej prestiżowe nagrody, zwieńczeniem jest Pokojowa Nagroda Nobla.

Dzisiaj Malala mieszka w Wielkiej Brytanii i nadal walczy o prawo dziewcząt do nauki w krajach islamskich, gdzie tradycja i brak edukacji często pozbawiają kobiety możliwości decydowania o własnym losie. Odwaga, którą zaimponowała tak wielu ludziom, to dla młodego pokolenia świadectwo tego, że każdy może mieć wpływ na zmiany w świecie pełnym niesprawiedliwości.

Marzanna Kuszyńska