Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Kubuś Puchatek; Chatka Puchatka

 

Stumilowy Las, czyli pochwała nieokiełznanej wyobraźni dziecka

To lektura absolutnie obowiązkowa! O Kubusiu, czyli Misiu o Bardzo Małym Rozumku, i jego przyjaciołach: malutkim, trochę płochliwym Prosiaczku i nieco smętnie filozofującym, ale jakże kochanym osiołku Kłapouchym. O rozczulająco opiekuńczej Mamie Kangurzycy, wciąż czule pochylonej nad swoim Maleństwem, którego tran tak smakuje rozbrykanemu Tygryskowi. O Sowie Przemądrzałej, niezwykle zaskakująco władającej piórem, i oczywiście o Króliku… i jego krewnych i znajomych. Czyż nie są jak z życia wzięci? Podobnie jak Krzyś (wzorowany na postaci synka Autora), który tak lubi odwiedzać mieszkańców Stumilowego Lasu…

Zapewne niejeden mały czytelnik chciałby być jak Krzyś i… będzie jak Krzyś, czytając Kubusia Puchatka i Chatkę Puchatka. A jednocześnie nasiąkając tym wspaniałym poczuciem humoru, mądrymi, prostymi prawdami o życiu i językiem, z którego całe zdania – mistrzowsko przetłumaczone czy wręcz spolszczone przez Irenę Tuwim – potrafią cytować mali i duzi miłośnicy Kubusia. Bo te opowieści o Krzysiu i jego ulubionych zabawkach to pochwała dzieciństwa i niczym nieograniczonej wyobraźni dziecka.

Polecamy też znakomite słuchowisko sprzed lat, w którym wystąpili wielcy polscy aktorzy, m.in. Wiesław Michnikowski, Bronisław Pawlik, Mieczysław Voit.

Dorota Koman