Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Lassie, wróć!

Lassie – symbol psiej wierności

 

O psie jako najwierniejszym przyjacielu myślimy dzięki własnym doświadczeniom, ale też dzięki uwielbianej przez kolejne pokolenia, wzruszającej książce Erica Knighta – kultowej opowieści o psim przywiązaniu, poświęceniu i bezgranicznej miłości.

„Lassie, wróć!” ─ myśli z rozpaczą dwunastoletni Joe, którego ukochana suczka została sprzedana „dla chleba” księciu, pragnącemu za wszelką cenę zdobyć tak pięknego owczarka szkockiego. Lassie rozumie uczucia chłopca, więc – mimo zakazu powrotu do domu rodziny Joego – wciąż wraca. I za każdym razem uczciwy i stanowczy ojciec chłopca, a w końcu i sam Joe odprowadzają z bólem ukochaną Lassie do książęcej psiarni…

Nawet wywieziona ponad 400 mil – z Yorkshire do Szkocji – Lassie wróci, choć omal nie przypłaci tej drogi życiem. I doczołga się pod szkołę Joego, tak jak przychodziła po niego przez ich cztery wspólne lata, kiedy mówiono w miasteczku, że „można według niej regulować zegarki”.

Czy ten bohaterski wyczyn zmieni coś w życiu Lassie? Czy szlachetność rodziny Joego zostanie nagrodzona, a szczęście powróci do ich domu?

Czy chłopiec pojmie, jak wiele kosztowała rodziców decyzja o sprzedaży ukochanego psa? Czy w końcu doceni, że jego ojciec, zwolniony z kopalni, mimo biedy starał się nie złamać raz danego słowa, bo „podstawą życia jest uczciwość”?

Co będzie z Lassie? Czy uda jej się udowodnić księciu, że psiej miłości nie można kupić? Tak jak nie da się o niej czytać… bez łez w oczach.

Dorota Koman