Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Lenka, Fryderyk i podróże

 

Podróżować pociągiem czy po kartach książki?

Wszystkim, którzy toczą niekończące się dyskusje – czasami z samymi sobą – o wyższości doświadczenia nad czytaniem (i odwrotnie!), wszystkim, którzy sądzą, że ich wybór jest jedynie słuszny, polecamy nagrodzoną w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren książkę Lenka, Fryderyk i podróże.

Lenka, stworek z Przełęczy, kocha podróże pociągiem. Chciałaby wszystko zobaczyć, wszystkiego dotknąć, mnóstwo przeżyć. Jechać, gnać, pędzić! Zupełnie inaczej niż jej przyjaciel Fryderyk, wciąż zatopiony w lekturze. Gdy pewnego dnia dojdzie między nimi do kłótni, której nie zażegnają nawet podobne do siebie jak dwie krople wody bliźniaczki (zwane piękną Euzebią i Euzebią brzydką), Lenka ruszy w swą kolejną podróż – ale nie będzie ona już tak pasjonująca jak dotychczasowe. A Fryderyk sięgnie po książkę, lecz tym razem odłoży lekturę i… ruszy do Nowego Miejsca.

Jak to możliwe, że i Lenka po wielu nie najlepszych przygodach sięgnie wreszcie po książki – również te z biblioteczki Fryderyka – a czytając o zdobywcach koła polarnego, poczuje, „jak chłód wpełza pod kocyk”? I jakim cudem Fryderyk odkryje, jak wspaniale jest nie tylko czytać wiersze, ale też zwiedzać miejsca, gdzie bywał jego ulubiony poeta Konstanty? I czy nie pięknie jest i czytać, i podróżować?

Przeczytajcie tę historię o stworkach z Przełęczy, Dziwacznej Doliny, Wodnego Miasteczka, Nowego Miejsca… Opowieść o starej, dobrej przyjaźni i nowych znajomościach zawieranych w podróżach. I o ważnych pytaniach – takich jat to, co jest najważniejsze na świecie – na które nawet Fryderyk nie zna odpowiedzi. A warto ich szukać i w książkach, i podróżując.

Jeśli ta niewielka, skrząca się charakterystycznym dla Olgi Masiuk ciepłym humorem, wyda Wam się – jak mnie – za krótka i będzie Wam żal, że już tylko 20, 15, 10 stron do końca, to po prostu z ostatniej strony wróćcie na pierwszą – a na pewno odkryjecie nowe smaczki, czytając i oglądając niebanalne ilustracje Agnieszki Żelewskiej jeszcze raz.

I już nigdy nie kłóćcie się (także ze sobą), co jest lepsze, przeżywanie tego, co widzimy, czy to, o czym czytamy, bo po kłótniach ani podróż, ani lektura nie będą już takie wspaniałe.

 

                                                                                                                                      Dorota Koman

 

II nagroda w kategorii 6-10 lat w II Konkursie Literackim im. Astrid Lingren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.