Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Lewy. Chłopak, który zachwycił świat

 

Droga na szczyt

Trudno o bardziej motywujące książki, niż seria biografii słynnych piłkarzy Yvette Żółtowskiej-Darskiej, mamy młodego fana sportu, która postanowiła opowiedzieć dzieciom o ich drodze do sukcesu. Często niełatwej i nieoczywistej – jak w przypadku kapitana reprezentacji Polski, Roberta Lewandowskiego, kiedyś najdrobniejszego gracza  w dziecięcych drużynach, który jeszcze nie zapowiadał się na Najlepszego Piłkarza Świata roku 2020.

Bo o sukcesie decydują nie tylko tzw. warunki, ale również, a może przede wszystkim pasja, wiara w siebie i wytrwałość! W przypadku Lewego ogromny wkład w rozwój jego sportowego talentu i niezwykłej siły wewnętrznej wnieśli rodzice – będący sportowcami   i nauczycielami WF-u – oraz mądrzy trenerzy, którzy wspierali małego piłkarza  „o nóżkach jak patyczki”. „Kiedy dorosły – rodzic, trener czy nauczyciel – daje wsparcie, broni, wierzy w dziecko, młodemu człowiekowi rosną skrzydła” – pisze Autorka. I to nie tylko w sporcie, dodajmy.

To barwna, wzbogacona dziesiątkami zdjęć, opowieść o 6-letnim walczaku, o pierwszych klubach „Bobka” i o Robercie-Zawodowcu – w Legii Warszawa, Borussii Dortmund i Bayernie Monachium. Przeczytacie też o jego porażkach. O bólu 16-latka po śmierci ukochanego taty, który nie zdążył ucieszyć się kontraktem syna z wymarzoną Legią. I o dramacie 17-latka po kontuzji, skreślonego przez klub. Poznacie mamę Lewego, starszą siostrę i rodzinę, jaką tworzą z Anią. A także grono sprawdzonych przyjaciół Roberta.

Ta autoryzowana biografia Lewego – „chłopaka, który zachwycił świat” – to najlepsza zachęta do sportu, ale i do czytania. Nie tylko dla chłopców!

Dorota Koman