Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Łopianowe pole

 

Niecodzienne codzienne dobro Łopianowego Pola

Cudowna pani od przyrody i jej pomysły, jak uczyć dzieci wartości. Cudowna starsza pani (może czarownica o złotym sercu?), która spełnia marzenia dzieci z domu dziecka i z ubogiej dzielnicy. Krecia – niewidoma dziewczynka, której „palce mają oczy”, skoro umie nimi czytać książki i czyta nawet więcej niż inni. Brudny Harry Potter oraz jego niezwykła mama, która ─ sama bez pieniędzy na życie ─ wciąż ratuje rośliny. Wreszcie dr A. Kula (wcale nie wampir!) i drzewko szczęścia z listkami rosnącymi pod wpływem szczęścia ludzi i zwierząt.

Łopianowe Pole to świat pełen codziennych cudów życzliwości, bezinteresowności, wzajemnej pomocy. Zrodziło się w wyobraźni Katarzyny Ryrych, która zawsze staje po stronie dobra i potrafi je sugestywnie opisać. A że w skarpetkach rosną czarne dziury, huśtawka ożywa, a ktoś zamienia się w żabę – to już takie zwykłe, bajkowe cuda, podczas gdy największym cudem jest dobro. Oby nie tylko w okolicach Łopianowego Pola!

Dorota Koman

 

Wyróżnienie w kategorii 6-10 lat w II Konkursie Literackim m. Astrid Lingren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY