Złota Lista / Od 6 lat / Od 8 lat / Co czytać

Mała księżniczka

 

Dziewiętnastowieczny Londyn. Z Indii, wraz z ojcem kapitanem Crew, przybywa siedmioletnia Sara, która ma rozpocząć naukę na pensji Panny Minchin. Nowa uczennica nie jest arystokratką, jednak majątek  ojca zapewnia jej w szkole wyjątkową pozycję i szczególne przywileje. Sara posiada własny salon i osobistą pokojówkę, bogate stroje i zabawki. Jednak dziewczynka od lalek woli książki, uczy się znakomicie, ma doskonałe maniery, jest skromna i każdemu okazuje życzliwość. Wszystko to sprawia, że nazywana jest „małą księżniczką”. Jej jedynym zmartwieniem jest rozłąka z ojcem. Tęsknotę łagodzi wyobraźnią i talentem do snucia niezwykłych opowieści.

Mijają lata, a gdy w dniu hucznie obchodzonych jedenastych urodzin przyjdą bardzo złe wieści, los Sary zmieni się całkowicie.

Czy w nowych, bardzo trudnych okolicznościach, Sara pozostanie „małą księżniczką”?

Książka Frances H. Burnett  to wielokrotnie filmowana i wystawiana na deskach teatrów klasyka literatury dziecięcej, a Sara Crew jest jedną z najbardziej wyrazistych, obdarzonych niezwykłym i pięknym charakterem, bohaterek. Dziewczynką o „dumnym sercu”, która nigdy się nie poddaje.

Ta opowieść z odległych czasów o sile ducha, przyjaźni i marzeniach niezmiennie wzrusza i daje otuchę.

Marzanna Kuszyńska