Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Malutka Czarownica

 

Czy dobra czarownica może robić złe rzeczy?

Przed takim pytaniem staje bohaterka uroczej, pełnej humoru powieści Otfrieda Preusslera. Malutka Czarownica ma zaledwie 127 lat, co czyni ją niemal dzieckiem wśród poważnych, zasłużonych czarownic. Choć umie już całkiem sporo i rozpiera ją energia, ciągle nie może uczestniczyć w corocznym zjeździe podczas Nocy Walpurgii. Postanawia jednak pojawić się tam pomimo zakazu. Niestety, zostaje przyłapana na tym niecnym uczynku przez nieżyczliwą ciotkę. Ostatecznie Wiedźma Przełożona wyznacza winowajczyni karę – Malutka Czarownica, pozbawiona miotły, musi wracać do domu pieszo, co zajmuje jej aż trzy dni i trzy noce. Na szczęście w domu czeka wierny przyjaciel kruk Abraksas, który nie szczędzi dobrych rad i dodaje otuchy w trudnych chwilach.

Oprócz kary Malutka Czarownica dostaje zadanie: przez rok ma opanować Księgę Mądrości i stać się dobrą czarownicą. Wtedy dopiero będzie mogła dołączyć do starszych „koleżanek” podczas zabawy.

Nasza bohaterka podejmuje wyzwanie – wytrwale uczy się magicznych sztuczek i niesie pomoc potrzebującym. Sprawia, że ubogie kobiety mogą zebrać na zimę chrust, mała dziewczynka sprzedaje papierowe kwiaty, a zły woźnica przestaje nękać swoje konie.

Po roku stawia się na egzaminie… Jednak  czy Wielka Rada Czarownic będzie zadowolona z jej postępów? To wcale nie jest oczywiste.

Otfried Preussler to autor kilkudziesięciu powieści dla dzieci, które znalazły uznanie na całym świecie. Malutka Czarownica została wydana w Polsce po raz pierwszy 1960 roku. W 2009 Wydawnictwo Dwie Siostry wznowiło ją w serii Mistrzowie Ilustracji.

Marzanna Kuszyńska