Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

MAPY

 

Ta książka zachwyciła cały świat

 

To nie pierwszy sukces duetu polskich grafików Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Wcześniej powstał rewelacyjny – także obsypany deszczem nagród – D.O.M.E.K. oraz niezwykle popularne Miasteczko Mamoko. Autorzy tych bestsellerów powiedzieli w jednym z wywiadów, że tworzą takie książki, jakie sami chcieliby mieć. A gdy pojawia się pomysł, realizują go z niezwykłą starannością i wytrwałością. Tworzenie pierwszej edycji tego oryginalnego atlasu zajęło im aż trzy lata. W tym czasie powstało 51 wielkich map, które przedstawiają  6 kontynentów i 42 kraje. Na mapach rozmieszczono 4 tysiące rysunków. Efekt? Kilkadziesiąt przekładów i 3 miliony egzemplarzy wydanych na całym świecie. Oraz zdumiewająca liczba nagród, w tym umieszczenie Map na liście 100 najważniejszych książek dla dzieci wszech czasów („The Telegraph”, 2018).

„Kto wyrusza w podróż, odnajduje nowe ścieżki” – znane przysłowie odnoszące się do realnych podróży zachęca również do poznawania i delektowania się Mapami. Nad dziełem Mizielińskich można spędzić wiele godzin i raz po raz odnajdywać nowe fascynujące ciekawostki o różnych zakątkach świata. Każdy kraj opisany jest dziesiątkami ikonek, które podają informacje przyrodniczo-geograficzne a także dotyczące historii, kultury, dzieł sztuki i literatury, zwyczajów, a nawet kulinariów. Obfitość tej wiedzy imponuje i uświadamia, jak bardzo różnorodny jest świat i jak wielkim bogactwem jest ta różnorodność.

Niezwykła jest też warstwa graficzna księgi – wielki format, imitacja starego papieru, obramowania przypominające stare atlasy i wreszcie niepowtarzalna, nawiązująca do nieco naiwnych rysunków dzieci, kreska Mizielińskich. Nie jest przesadą nazwać Mapy dziełem sztuki.

Po wielkim sukcesie pierwszej, niebieskiej, edycji powstały następne – pomarańczowa i fioletowa, zawierające rysunki i opisy kolejnych krajów.

Sięgnijmy zatem po Mapy – czytajmy, oglądajmy, podróżujmy i… odkrywajmy nowe ścieżki wiedzy.

Marzanna Kuszyńska