Złota Lista / Od 16 lat / Co czytać

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Fascynujące tajemnice ludzkiego umysłu

 

Doktor Sacks – słynny angielski neurolog i psychiatra, autor bestsellerów, z których Przebudzenie zostało sfilmowane i nominowane do Oscara – z wielką empatią i niezwykle ciekawie opowiada nam o swoich pacjentach. Poznajemy zarówno ich losy, jak i objawy choroby – jej przyczyny, niekiedy odległe, czasami tylko domniemane, ale zawsze prowadzące do dużych zmian osobowości.

Afazja, agnozja, autyzm czy zespół Tourette’a często narażają ludzi na odrzucenie lub śmieszność. Jak w przypadku dr. P., wykładowcy Akademii Muzycznej, którego agnozja wzrokowa doprowadziła do pomylenia żony z kapeluszem i który nauczył się funkcjonować… w rytmie śpiewanych piosenek.

Niemniej frapujące są losy szczęśliwej staruszki dotkniętej „chorobą Amora” czy postać Marynarza, który mimo podeszłego wieku wciąż postrzega siebie jako nastolatka.

Autor skupia się nie tylko na chorobie, przede wszystkim widzi w pacjencie człowieka. Każda z tych historii – które wzruszają, rozśmieszają, zadziwiają, przerażają – każe nam się zastanowić… nad sobą. Jak kruche jest nasze życie. Również psychiczne. I jak niewiele wiemy o ludzkim mózgu.

Dr Sacks niezwykle ciekawie tłumaczy też przypadki neurologiczne z przeszłości, m.in. widzenia św. Hildegardy czy „olśnienia” Dostojewskiego i innych artystów. A że ma świetne pióro i swobodnie porusza się także w kręgu muzyki, filmu, literatury, filozofii – to po prostu fascynująca lektura! Do przeczytania od deski do deski, na wyrywki, na pewno wielokrotnie.

Dorota Koman