Złota Lista / Od 16 lat / Co czytać

Mini wykłady o maxi sprawach

 

„Rozum próżności nie pokona, przy czym pamiętajmy, że słowo próżność nie przypadkiem i nie tylko po polsku jest skojarzone z próżnią

Nie po raz pierwszy znakomity filozof Leszek Kołakowski z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru zwraca naszą uwagę na ważne – zazwyczaj ponadczasowe – problemy. Jednak punktem wyjścia wielu z tych krótkich wykładów jest refleksja wywołana przez sprawy drobne, dobrze znane, codzienne.

Te błyskotliwe wywody – wygłaszane niegdyś przez Pana Profesora w 15-minutowych programach telewizyjnych, publikowane w gazetach – równie mocno jak swą zwartą, syntetyczną formą zaskakują niekiedy podejmowanymi tematami. Choćby kwestią zabobonów czy… długów. Młodości. Seksu. Podróży.

Czy to „tematy filozoficzne”? Jak najbardziej.

Przenikliwość Autora i jasny, klarowny przekaz nie pozwalają nam się oderwać od jego przemyśleń na temat zawiści, wybaczania, wrogości, sprawiedliwości, tolerancji, sumienia. Ale też władzy. Terroryzmu. Wolności. Boga.

A świetne pióro pierwszego laureata nagrody im. Johna Klugego – amerykańskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych – zapewnia prawdziwą przyjemność tej jakże intelektualnej, a zarazem bliskiej czytelnikom lektury.

Dorota Koman