Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać
Misiostwo świata
autor: Grzegorz Janusz,
ilustracje: Agnieszka Żelewska,
Po prostu „Misiostwo świata”
Nie da się nie polubić uroczych opowiadań Grzegorza Janusza, adresowanych do najmłodszych czytelników, na tyle króciutkich, by – jak mówi nasza dewiza – czytać dziecku „20 minut dziennie codziennie” i mieć jeszcze chwilę na rozmowę z dzieckiem o tym, co się przeczytało. O ślimaku Labiryneuszu, który, choć wyruszył w daleką, czasem wręcz niebezpieczną podróż, i tak wszędzie był u siebie (bo – jak każdy ślimak – wciąż dźwigał na grzbiecie). Albo o ślimaku Ślamazym, rączym jak jego ślamazarne imię, który w końcu naprawdę został… najszybszym żółwiem na świecie! O malej myszce koneserce, która połykała książki, a właściwie trzy uwielbiane literki, które układały się w ulubione słowo: S-E-R! (Oj, myszko, myszko, lepiej czytać niż połykać książki!)
Przede wszystkim – jak wskazuje tytuł – poznamy dzięki tej księdze wiele niezwykle interesujących misiów, wśród nich Brunona o brunatnym futrze i jego bardzo zaspanego dziadka, który wraz z pierwszą gwiazdką… śniegu poczuje się… Świętym Mikołajem; misia polarnego Zimowita, któremu dokucza brak kolorów, bo wokół tylko biel i biel; Ju Li Ana, niedźwiedzia z Himalajów, o rozmiarze stopy 57,5. A także misia nie-misia, koalę Alę, której potrzebna będzie druga torba na bardzo potrzebne rzeczy… Może na żółte spodnie w różowe samolociki (to już postać z innej opowieści), które leżąc w sklepie, marzą, by dobrze na kimś leżeć?
Wielbiciele zabaw językowych docenią każde świetnie wymyślone imię i inne dowcipne zabawy językowe, jak w opowieści z literką A o dwóch ogonkach, o której mówią, że jej nie ma – a przecież jest! W tej książce!!!
Niezwykła wyobraźnia Autora, humor (niekiedy cudnie absurdalny), lekkość, a zarazem precyzja pióra – znakomicie ubarwione ilustracjami Agnieszki Żelewskiej – z pewnością sprawią radość i dzieciom, i czytającym im Rodzicom I skłonią ich do – może nie do końca poważnych – rozmów o jakże ważnych sprawach: o szacunku, o akceptacji siebie i innych, o przyjaźni, miłości. I o tym, jak dobrze być dobrym.
Dorota Koman
II nagroda w kategorii do 6 lat w II Konkursie Literackim im. Astrid Lingren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.