Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Moja pierwsza mitologia ( księga I i II )

Wyprawa na Olimp i z powrotem

„Męki Tantala”, „syzyfowa praca”, „odrodzić się jak Feniks z popiołów”, „puszka Pandory”, „wyspy szczęśliwe” – często zapominamy, że te powszechnie używane zwroty pochodzą z mitologii Greków i Rzymian. Opowieści o bogach, herosach, nimfach i przedziwnych stworach na przestrzeni setek lat głęboko przeniknęły do naszej kultury. Są obecne nie tylko w języku – czerpie z nich literatura, teatr, sztuki plastyczne, architektura, film i psychologia.

Katarzyna Marciniak – badaczka antyku, profesorka UW i poetka – postanowiła zawiłe losy i relacje mitologicznych bohaterów opowiedzieć dzieciom bez uszczerbku na ich treści i symbolice. I każda kolejna opowieść, która składa się na solidne dwa tomy Mojej pierwszej mitologii, udowadnia, że autorka z poczuciem humoru i lekkością, które zauroczą nie tylko młodych czytelników, zachowała wszystko to, co w mitach najważniejsze.

W pierwszym tomie poznajemy dzieciństwo bogów: Zeusa, Posejdona, Ateny, Afrodyty, Apolla oraz herosów: Heraklesa, Tezeusza, Perseusza, Jazona, w drugim rzymski poeta Owidiusz opowiada o przemianach ludzi i zwierząt, centaur Chiron wprowadza w świat mitologicznych stworów, a wróżka Sybilla oprowadza po mrocznym Hadesie.

Na tym jednak nie koniec, bo każda opowieść ma swój współczesny podrozdział, w którym opisane są sytuacje z naszej codzienności. I okazuje się, że bałagan można nazwać stajnią Augiasza, posępną minę – miną marsową, a rzadki egzemplarz książki – białym krukiem.

Ta bardzo wartościowa publikacja, będąca wprowadzeniem dzieci do wiedzy o kulturze, wielu dorosłych zaskoczy bogactwem treści, znaczeń i symboli.

Marzanna Kuszyńska