Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Muminki (seria)

 

Zapraszamy do Doliny Muminków

Jakże niezwykła – mimo swej „zwyczajności”, a może właśnie dzięki niej – jest DOLINA MUMINKÓW, do której każdej wiosny powraca Włóczykij; a my wraz z Muminkiem rozmyślamy, jak ważna w przyjaźni jest wolność i związana z nią – jak pisze Tove Jansson – „bezradna tęsknota”.

Stworzony przez nią świat przepełniony jest prawdziwą życzliwością, także dla (śmiesznych) przywar i (uroczych) dziwactw mieszkańców doliny, z Paszczakiem na czele. To także kraina wielkich lęków i jeszcze większych katastrof – nie tylko Filifionki (kto czytał, ten wie, jak niebezpieczna bywa nie tylko burza, ale i… stara szmata do okien). Ale lęków i katastrof – do pokonania. Oswojenia.

A przede wszystkim cudowni są sami bohaterowie Jansson – z tytułową rodziną Muminków na czele. Mamą z wielkim sercem (i nieodłączną torebką), Tatą z jego tęsknotą, melancholią (i oczywiście cylindrem), nieposkromioną małą Mi. I Muminkiem, z którym utożsamia się niejeden młody czytelnik, i Panna Migotka…

Pełne ciepłego humoru Opowiadania z Doliny Muminków i wszystkie tomy z tej serii to książki, z którymi i do których się dorasta. I z każdą kolejną lekturą odkrywa się nowe tajemnice, nie tylko Hatifnatów i ich pozornej wolności.

 

PS A jeśli zechcecie poznać barwną rodzinę samej Tove, koniecznie przeczytajcie jej autobiograficzne opowiadania Córka rzeźbiarza. Ciekawe, czy i Wam skojarzą się one z Doliną Muminków… wiosną, latem, jesienią, w listopadzie i środku zimy.

Dorota Koman