Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Nie ma nudnych dni

 

„To miał być zwyczajny dzień…”

 

 Ale nic z tego! W życiu dziesięcioletniego Maćka – narratora opowiadań – zwyczajnych dni po prostu nie ma, a o nudzie można tylko pomarzyć. Choćby dlatego, że nieustannych wrażeń  dostarcza mu codziennie młodsza siostra – Oliwka. Dziewczynką trzeba się zająć pod nieobecność rodziców, a to gwarancja małych i dużych katastrof. Mama, tata i babcia też bywają nieprzewidywalni. Gdy na przykład mają przyjść ważni goście, Maciek nie może wyjść ze zdumienia, że wszystko staje na głowie, a dorośli tak szybko i tak bardzo się zmieniają…

Wyprawy na ryby i do stadniny to osobne niezwykłe historie. Gdy chłopiec uwalnia jedyną rybkę, którą udało mu się złowić, to choć nie wierzy w bajki i czary, spełnia się jego największe marzenie! A spotkanie z Merlinem – małym kucykiem, z którym turla się po łące, staje się przeżyciem tak „wielkiej radości istnienia”, że świat już nigdy nie będzie taki sam.

Jest jeszcze zoo, sklep z antykami, dentysta, puszczanie latawca, najprawdziwszy list w kopercie i… Matylda o wielkich błękitnych oczach. Kto by się nudził, gdy tyle się dzieje!

Większość opowiadań to zabawne i pogodne historie z życia rodziny. Ale nie tylko, bo Autorka porusza także sprawy trudne i ważne: śmierć, rozstanie, uczucia zazdrości i złości, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tym samym książka bawi, ale też zachęca do refleksji i dostrzegania w banalnej codzienności niezwykłych i ulotnych chwil.

Aż szkoda, że Maciek nie opisał więcej dni, które miały być zwyczajne, a jednak nie były…

Marzanna Kuszyńska