Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Niedokończony eliksir nieśmiertelności

Czy można odczarować własne życie?

Stary dom na Modnych Przedmieściach – nawiedzony przez duchy i od lat niezamieszkany ­– kupują „przedsiębiorczy” Państwo $. Zajęci wyłącznie sobą i swoją karierą, nie zauważają snujących się tuż koło nich przezroczystych postaci… i kota. A potem też swojej ­­córeczki, która nie spełnia ich oczekiwań.

Nie wiedzą, że dwa wieki wcześniej uciekający przed żołnierzami alchemik powierzył mieszkającemu w tym domu chłopcu buteleczkę z tajemniczym płynem – eliksirem nieśmiertelności. A raczej… niedokończonym eliksirem, który co prawda daje wieczne życie, lecz w zaskakującej, bo przezroczystej formie… I staje się przyczyną serii niesamowitych zdarzeń.

Galeria barwnych postaci – blisko dwustuletniej nastolatki-grafomanki, jej wujków, skłóconych bliźniaków-dżentelmenów, pełnej pretensji żony jednego z nich i jej synka, który trwa wciąż w swym „najpiękniejszym okresie życia” i ma już tego szczerze dość. Jakie ścieżki doprowadzą ich do… Ścieżki i jej niezwykłej niani? Czy zdołają pokonać działanie eliksiru? I co na to wszystko koszmarnie współcześni Państwo $?

Naprawdę wspaniała zabawa literacka! A zarazem chwile refleksji: jak zmieniają się obyczaje, sztuka, moda ­– a co pozostaje niezmienne?

Dorota Koman