Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Niekończąca się historia

Niezwykła siła wyobraźni

 

Pewnego deszczowego dnia Bastian Baltazar Buks wchodzi przypadkiem do antykwariatu, gdzie dostrzega starą zakurzoną księgę pod tytułem Niekończąca się historia. Chłopiec już po krótkiej rozmowie z antykwariuszem pragnie ją mieć. Czy przeczuwa, że jest inna niż wszystkie? I że został wybrany?

Czytając księgę, Bastian przenosi się do cudownej krainy fantazji, którą pożera tajemnicza, mroczna Nicość. A dzieje się tak, bo ludzie przestali wierzyć… w marzenia. By uratować Fantazjanę, Buks – nieśmiały, wyśmiewany przez kolegów jedenastolatek – staje się jednym z bohaterów tej historii i wyrusza w niebezpieczną podróż. Czy uda mu się ocalić mieszkańców magicznego świata, uratować Cesarzową i powstrzymać zagładę?

Barwna, pełna przygód opowieść, zrodzona w nieskrępowanej wyobraźni autora równie niezwykłej powieści Momo, nie pozwala nam odłożyć książki a gdy czytamy już ostatnie zdania, czujemy żal, że Niekończąca się historia jednak się kończy. I… że to nie my trafiliśmy do tego antykwariatu. Ale przecież zawsze możemy sięgnąć po Niekończącą się historię i zaprzyjaźnić się z Bastianem, któremu samotnie wychowujący go tata ofiarowuje wszystko – oprócz… czasu i uwagi, których tak bardzo potrzebuje.

Ta znakomita powieść o odwadze i ogromnej sile wyobraźni stała się kanwą kultowego filmu, który – podobnie jak książka – zachwyca miłośników fantasy od lat 10 do 100!

Dorota Koman