Złota Lista / Od 8 lat

Noskawery

 

Za kulisami mody, czyli jak uśpić rozum

 Co może mieć wspólnego światowej sławy kreator mody z Nowego Jorku z dziesięcioletnią Zuzią z Warszawy? Otóż bardzo wiele, bo choć nigdy się nie spotkają, ten pierwszy ma ogromny wpływ na uczucia i wybory dziewczynki. W świecie mediów, gdzie nie ma granic, moda wywiera presję znacznie większą, niż podpowiadałby zdrowy rozsądek.

 Brak różowej koperty z zaproszeniem na urodziny koleżanki to dla Zuzi porażka i odrzucenie. Szukając wytłumaczenia, dochodzi do wniosku, że powodem może być tylko brak noskawerów. To ostatni krzyk mody i przedmiot pożądania młodzieży. Nosi je nawet uwielbiany piosenkarz Jackson Beeder! Kto ma noskawery, ten się liczy, kto nie ma – jest automatycznie wykluczony.

 Jakiś czas wcześniej Vittorio Benetti, zwany Cesarzem Mody, rozmyśla gorączkowo, co w najbliższym sezonie może stać się prawdziwym hitem. I odkrywa, że tylko nos nie ma jak dotąd należytego „ubioru”. Ależ sensacja! To nic, że pomysł jest absurdalny i śmieszny. Od czego mamy specjalistów od marketingu? To właśnie oni potrafią sprawić, że nawet kuriozalna skarpeta na nos stanie się najbardziej pożądaną częścią garderoby na całym świecie.

 Z pozoru lekka i zabawna historia pokazuje, jak sztucznie i bez skrupułów wykreowane rzeczy wpływają na poczucie własnej wartości dzieci i młodzieży. Nawet brak czegoś tak niedorzecznego jak pokrowiec na nos może wywołać prawdziwą frustrację i przykre konsekwencje.

 Autor przedstawia kulisy świata mody, celebrytów i stosowanych technik manipulacji, którym niestety ulegają też rodzice. Im również nierzadko brakuje trzeźwego spojrzenia i umiejętności budowania poczucia wartości – własnej i dzieci – bez ulegania presji chwilowych trendów mody.

Marzanna Kuszyńska

 

 III nagroda w kat. 6-10 lat w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży