Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

O smoczku, piekarzu i kosmicie bez stażu

 

Masz babo placek, a piekarzu – kosmitów

 W tej bajce nie tylko przygody są kosmiczne, ale i niektórzy bohaterowie, choć wszystko dzieje się w niedużym miasteczku, gdzie mieszka pan Pietrucha, piekarz o złotym sercu. Oddany swojej pracy, troszczący się o klientów.

W dniu, gdy zaczyna się ta historia, niestety psuje mu się piec. „Masz babo placek, a piekarzu zakalec” – wzdycha i wyrusza do sąsiedniego miasteczka po majstra… I wtedy, niestety, psuje mu się samochód. Ale czy naprawdę „niestety”?

Przecież dzięki temu poznaje smoczka! Nie dostrzegając, że to mały smok, nie dziecko, bo okulary też mu się akurat stłukły. Jak pech, to pech! A może jednak szczęście?! Bo smoczek wspaniale zastąpił zepsuty piec, ziejąc ogniem na bułeczki… Klienci byli zachwyceni. A przede wszystkim piekarz Pietrucha zaprzyjaźnił się ze smoczkiem. I żyliby długo i szczęśliwie, gdyby smoczek nie został… uprowadzony!

A co ma do tego kosmita bez stażu? Dowiecie się, czytając tę wesołą, mądrą książkę, dowcipnie zilustrowaną przez Zuzannę Kledzik!

Powiem wam tylko, że wiele w niej barwnych postaci, takich jak pani Pelagia Pampuch – była nauczycielka, nieustannie pouczająca wszystkich, choćby i samego burmistrza – która wzięła smoczka… za małego pieska. Czy urocza mała Sosenka i jej kot, z przyjemnością drapiący smoczka po pleckach, bo… Nie, nie powiem, nie chcę popsuć małym (i dużym) czytelnikom zabawy!

A kiedy skończy się ta pełna tajemnic kosmiczna bajka i dzięki kosmitom (i ciepłym skarpetom!) uda się rozwiązać naprawdę wielki, można nawet powiedzieć kosmicznie wielki problem ekologiczny Ziemi, dzieciom (i dorosłym, którzy im tę bajkę przeczytają) nie pozostanie nic innego, jak wstać z kanapy i… zrobić to, o co prosi Autorka. Czyli wziąć się do roboty! Bo to przede wszystkim książka o tym, że wszyscy powinniśmy o siebie nawzajem dbać – ot, tak, po prostu, niczym piekarz Pietrucha o mieszkańców miasteczka.

                                                                                                                      Dorota Koman

Książka nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, w grupie wiekowej 0-6.