Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych

 

Czy starszy brat zawsze wie wszystko… i niczego się nie boi?

„Niepełnosprawny. Nigdy nie myślałem o nim w ten sposób. Był po prostu moim bratem, pierwszym nauczycielem i najlepszym kolegą” – mówi Piotr, który coraz bardziej docenia rolę, jaką w jego życiu odgrywa starszy brat. Stefan, student przykuty do łóżka (które sam skonstruował na wzór statku kosmicznego!), czuwa nad dorastającym Bratkiem, uświadamiając mu, jak jest zdolny, i zaszczepiając przekonanie, że z każdej trudnej sytuacji można znaleźć wyjście. Zwłaszcza gdy się jest z Hawkingów – bo przecież ich nazwisko, Jastrzębski, to po angielsku Hawking! Stefan ma nawet tak samo na imię jak słynny naukowiec na wózku inwalidzkim.

Ale skąd w tytule ─ obok Hawkinga ─ myszy podpodłogowe i czarna dziura? Bo to także książka o bujnej wyobraźni i… lęku. Wystarczyło kilka słów starszego brata, by wkroczyły do akcji jako czarne charaktery wymyślonej przez Piotrka mrożącej krew w żyłach historii… w którą na dodatek sam uwierzył. A jego lęk rósł z każdym dniem, jak – mniej czy bardziej uświadamiany – lęk o brata.

Katarzyna Ryrych, autorka o nieposkromionej wyobraźni, obdarowała braci wyjątkowymi cechami, pisząc tę niezwykłą, nieszablonową książkę (nie tylko dla chłopaków!) o braterstwie, dorastaniu i dobrej, wspierającej się rodzinie, którą tworzą z mamą. Ich dom – na szczęście – w niczym nie przypomina domu Artka, kumpla Piotra, eurosieroty, którego stać na wszystko, nie ma tylko szans kupić… obecności i bliskości rodziców.

Dorota Koman

I nagroda w kat. 6-10 lat w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na wspólczesną książkę dla dzieci i młodzieży