Złota Lista / Dla najmłodszych / Co czytać

O wróbelku Elemelku (seria)

 

Raz wróbelek Elemelek…

 

Pamiętają go niemal wszyscy. Rodzice czytali o nim dzieciom do snu, a panie w przedszkolu po obiedzie. Był bohaterem szkolnych czytanek i wieczornych dobranocek. Elemelek – jak wszystkie wróbelki szary i niepozorny. Gdy jest ciepło, mieszka w mieście, zimą ucieka do lasu. Ruchliwy i wszędobylski, zagląda do każdego kąta. Dość gapowaty, ale też pomysłowy. Uwielbia towarzystwo i zabawę. Jest życzliwy i optymistyczny, dlatego otaczają go przyjaciele – sowa, dzięcioł, wiewiórka, myszka i wielu innych. A wszyscy służą mu pomocą i nie szczędzą miłych gestów.

Sam Elemelek ma przygód bez liku. A to popłynie z myszką na skrawku kory rwącą rzeką , a to schowa się przed kotem w worku z mąką, zaś innym razem zwycięży w walce z krokodylem czy usiądzie na wentylatorze! Nudzić się z Elemelkiem nie sposób.

Humor, nieco staroświecki wdzięk i wierszowana proza Hanny Łochockiej sprawiły, że mały szary wróbelek stał się kultową postacią w polskiej literaturze dziecięcej. Dla dorosłych czytelników powrót do tych zabawnych opowiastek to sentymentalna podróż w czasie. Bo Elemelek towarzyszy nam już od 1955 roku i nic nie wskazuje, żeby miał nas opuścić. Bowiem podczas czytania tej książki dzieci uczą się nowych wyrazów, form grzecznościowych i reguł zachowania w różnych sytuacjach. Poznają też las, gatunki zwierząt i roślin, pory roku i zjawiska klimatyczne. Słowem jest to literatura, która bawi i uczy, a taką lubimy czytać dzieciom najbardziej.

Marzanna Kuszyńska