Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Opowieść o Błękitnym Psie,

czyli o rzeczach trudnych dla dzieci

 

Tajemnica Błękitnego Psa

Choroba, niepełnosprawność, śmierć to tematy, które niechętnie podejmujemy w rozmowach z dziećmi. Albo nie podejmujemy ich wcale. Dla nas, dorosłych, też są trudne… Nie wiemy, jak wytłumaczyć cierpienie dziecka. Jak przyjąć, że nigdy nie spełni swoich marzeń – o zdrowiu i zwyczajnym życiu wśród rówieśników. Co możemy powiedzieć, gdy dziecko umiera?

Basia jest niewidoma, Tomek porusza się na wózku, Zosia straciła nogę, Staś uczy się wolniej niż koledzy z klasy. To dzieci, którym los odebrał jakąś część normalnego życia. Dlatego przeżywają złość i smutek, myślą, że są się gorsi i niepotrzebni. Potrzebują zrozumienia i bliskości, ale czasami nie znajdują ich w najbliższym otoczeniu… I właśnie wtedy przychodzi do nich „wielki, włochaty, pachnący gumą balonową” Błękitny Pies i opowiada historie, które pocieszają i dają nadzieję – „zawsze mówi to, co najbardziej jest potrzebne”.

Beata Majchrzak, autorka Opowieści, jest psychologiem, pracuje z dziećmi i ich rodzinami w hospicjum. Przyznaje, że z wieloma sytuacjami sama radzi sobie z trudnością. Jednak przenosząc bolesne przeżycia dziecka w świat fantazji i bajkowych postaci, znajduje sposoby, aby można było na nie spojrzeć z dystansem i poszukać rozwiązań, które zazwyczaj przysłaniają zbyt silne emocje.

Wzruszająca lektura ucząca empatii i odwagi – dla małych i dużych czytelników.

Marzanna Kuszyńska

II nagroda w kat. do 6 lat w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży