Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Pamiętnik Blumki

 

Każdy miał jakąś historię…

Mała Blumka mieszka w Domu Sierot. Jest wrażliwą obserwatorką i lubi pisać, dlatego          w swoim pamiętniku opowiada o koleżankach i kolegach z Domu. Każdy ma jakąś historię, coś lubi, czegoś się boi, czasami ma prawdziwy talent… Na przykład Aron – najlepiej zaszywa dziury i wszyscy myślą, że zostanie krawcem. Albo Ryfka – jest najlepsza                  w sporcie, może kiedyś wystąpi na prawdziwych zawodach. I jeszcze Abramek, który pięknie rzeźbi i podarował Hannie serce z kory.

Kilkanaście portretów nakreślonych ulotnymi zdaniami i rysunkami, które sprawiają,         że te dzieci stają się nam bliskie. Gdyby pojawiły się w pobliżu, chcielibyśmy z nimi porozmawiać, o coś zapytać, przytulić.

Obok portretów, Blumka opowiada o niezwykłym Domu stworzonym przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską i prowadzonym według zasad stworzonej przez Korczaka koncepcji pedagogicznej. W tamtych czasach zasada szacunku do każdego dziecka, jego prawo do marzeń, tajemnic i indywidualnej ekspresji nie były znane.

Nie można pominąć warstwy graficznej Pamiętnika. Rysunkowe kolaże nie tylko dopełniają tekst, często opowiadają równolegle inne historie: o starym grzebieniu, ususzonym liściu, skarbonce albo zwykłej kromce chleba… skarbach tamtych dzieci.

Wzruszająca, refleksyjna, pełna symboli.  Książka, która powstała, żebyśmy nie zapomnieli, bo Aron nie został krawcem, Ryfka nie pojechała na zawody, a Abramek już niczego nie wyrzeźbił…

 

Marzanna Kuszyńska